naturalne szampony do włosów

Naturalne szampony do włosów – dlaczego warto pomyśleć o ich zakupie?

Szampony do włosów są najpopularniejszymi kosmetykami przeznaczonymi do ich pielęgnacji. Ich odpowiedni wybór może więc przyczynić się do tego, że włosy będą zdrowsze, a ich końcówki przestaną się rozdwajać. Na liście najpopularniejszych rozwiązań tego rodzaju coraz więcej miejsca zajmują naturalne szampony do włosów. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat, zwłaszcza że panuje wśród nich spora różnorodność

Skład naturalnych szamponów do włosów

W przeciwieństwie do wielu innych kosmetyków pielęgnacyjnych, naturalne szampony do włosów nie zawierają w swoim składzie silnych detergentów myjących. To właśnie one przyczyniają się do tego, że szampony i odżywki intensywnie się pienią, one też zapewniają głębokie oczyszczanie skóry na głowie. Ich skuteczność sprawia, że wielu producentom szamponów trudno jest się z nimi rozstać. Niestety, detergenty takie jak SLS lub SLES posiadają też skutki uboczne, z których istnienia dobrze jest zdawać sobie sprawę. Mogą powodować zarówno łupież, jak i nadmierne przesuszanie skóry głowy. Przyczyniają się też do tego, że włosy szybko się przetłuszczają.

Nieobecność detergentów myjących jest mocnym argumentem przemawiającym za tym, aby zainteresować się naturalnymi szamponami do włosów. Te jednak z pewnością nie byłyby tak popularne, gdyby nie były w stanie zaproponować innych rozwiązań charakteryzujących się porównywalną skutecznością, bez skutków ubocznych. Silne substancje myjące są tu zastąpione tymi, które mają zdecydowanie delikatniejsze działanie. Wśród nich wymienia się zwykle:

  • glukozyd kokosowy,
  • betainę kokosową,
  • sól sodową kwasów tłuszczowych oleju glutaminowego.

Szukając skutecznych naturalnych szamponów do włosy warto przestrzegać zasady mówiącej o tym, że im ich skład jest krótszy, tym lepszy.

naturalne szampony do włosów

Naturalne szampony do włosów – przegląd zalet

Największą zaletą naturalnych szamponów do włosów jest z pewnością ich krótki skład minimalizujący ryzyko podrażnienia skóry i reakcji alergicznych. Z całą pewnością jednak nie mówimy w tym kontekście o jedynym atucie takich rozwiązań. Szampony bazujące na naturalnych składnikach zwracają na siebie uwagę także dlatego, że pozwalają na opóźnienie procesów siwienia włosów dzięki temu, że nie bazują na siarczanach. Ich stosowanie może też przypaść do gustu osobom, które niedawno farbowały włosy. W ich interesie leży to, aby intensywny kolor utrzymywał się jak najdłużej, a mniej agresywna pielęgnacja przyczynia się do tego, że pigment wpłukuje się dłużej.

Naturalne szampony do włosów są też idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, których skóra głowy stwarza problemy. Nie trzeba mieć wcale alergii, aby zmagać się z jej nieustannym przesuszaniem się. Brak sztucznych konserwantów przyczynia się nie tylko do tego, że skóra głowy jest lepiej odżywiona, ale również nawilżona. Pierwsze pozytywne zmiany można zresztą zaobserwować już po kilku tygodniach stosowania. Warto też pamiętać, że szampony bazujące na naturalnych składnikach powstają z poszanowaniem środowiska naturalnego, co również jest ich atutem