męskie kosmetyki do pielęgnacji brody

Kosmetyki dla mężczyzn – kontrowersyjna sprawa?

Mężczyźni coraz częściej sięgają po kosmetyki dedykowane specjalnie dla nich, by zadbać o siebie i poświęcić swojemu wyglądowi nieco czasu. Niestety, zdania nadal są podzielone. Męskie kosmetyki wywołują dyskusje, głównie toczące się na płaszczyźnie „używać – nie używać”. Jakie jest tło tej dyskusji i jak w rzeczywistości przedstawia się ta kwestia?

Coraz większy wybór

Jeszcze do niedawna trudno było znaleźć na półkach sklepowych coś więcej, niż dedykowany męskim klientom szampon do włosów czy dezodorant. Dziś to całe zestawy – żele pod prysznic, balsamy, pomadki ochronne. Z jakim odbiorem się to spotyka?

Kulturowe skojarzenia

Od kilku dziesięcioleci w naszej kulturze używanie kosmetyków dla mężczyzn stało się pewnym tabu. W wielu środowiskach panuje niepisana zasada, że dbanie o wygląd ciała jest domeną kobiet, a mężczyźni nie powinni się nim w ogóle zajmować. Często toczone rozmowy bywają burzliwe, a konkluzje niejasne. A jak wygląda to z obiektywnego punktu widzenia?

Więcej wolności

Nie istnieje żaden oficjalny kodeks mówiący o tym, co jest męskie a co kobiece. Istnieją kobiety, dla których zabiegi pielęgnacyjne nie są szczególnie zajmującą kwestią i mężczyźni, którzy je uwielbiają. W rzeczywistości rozwiązanie konfliktu pomiędzy dwiema stronami jest banalne – każdy może dbać o siebie, jeśli tylko ma na to ochotę. Kosmetyki dla mężczyzn, będące coraz częściej spotykanym towarem (zobacz sklep z kosmetykami dla mężczyzn Menspace.pl), mają przecież wielu zwolenników i sprzedają się całkiem dobrze.